Immigrants of Distinction Awards previous recipients

Immigrant Services Calgary is proud to have honoured the following individuals for their achievements and contributions to the Calgary community:

 

Arts and Culture Award          

2018     Marjan Eggermont

2017     Elena Bushan

2016     Jose Gregorio Duque

2015     Vania Dimitrova

2014     Yogeshwar Navagrah

2013     N/A

2012     Jacek Malec

2011     Shenaaz Nanji

2010     Karin Richter

2009     Lyn Pflueger

2008     Cecilia Gossen

2007     Vahe Tokmajyan

2006     Alexandra Haeseker

2005     Alina Dabrowska

2004     Umran Sumen

2003     Elizabeth Allen

2002     Siegfried Wieser & Mrs. Joan Xauen Wieser

2001     Angelique Gillespie

2000     Neel de Wit-Wibaut

1999     Helen Seka Owen

1998     Antonia C. Wicherts & Mr. David M. Spriggs

1997     Mark Skalinski, PhD

 

Entrepreneurship and Innovation

2018      Dr. Rupinder Toor

2017     Dr. Anmol Kapoor

2016     Bob Dhillon

 

Business Award (offered until 2015)

2015     Girish Agrawal

2014     Margaret Adu

2013     Mike Shaikh

2012     Baldev Shergill

2011     Fatima Dhanani

2010     Bea Twumasi

2009     Raymond T. Chan

2008     Saad Ibrahim

2007     Lina Castle

2006     Nashir Samanani

2005     Abed Itani

2004     Wayne Chiu

2003     Gerald Wood

2002     Chan Yang Kim

2001     Mike Ciccaglione

2000     Said Arrata

1999     John Dasilva

1998     Hatim Zaghloul, PhD

1997     Dan Capitanescu

 

Community Service Award

2018     Miroslav Reljic

2017     Dahlia ElShafie-Mostafa

2016     Bojan Tosic

2015     Gurmit Kaur Sarpal

2014     Dolores Dill

2013     Amal Mohamed

2012     Dr. Geetha Ramesh

2011     Dr. Brijendra K. Sood   

2010     Idrees A. Khan

2009     Cesar P. Cala

2008     Dr. Kabir Jivraj

2007     Dr. John Wu

2006     Tseden Dhogonpa

2005     Dinesh Dattani

2004     Ashid Bahl

2003     Vinay Dey

2002     Baljinder Mann & Michael Embaie

2001     Vettivelu Nallainayagam, PhD

2000     Chamnan Chap, PhD

1999     Vilma Dawson

1998     Teresa Woo-Paw

1997     Nirmal Dey (Volunteer Service Award)

 

Achievement Under 35 Award

2018     Hyder Hassan

2017     Dr. Anupam Das           

2016     Dr. Irehobhude O. Iyioha

 

Achievement Under 40 Award (offered until 2015)

2015     Ariam Wolde-Giorgis

2014     Turin Tanvir Chowdhury

2013     Hayato Okamitsu

 

Lifetime Achievement Award

2018     Dr. Kamal Botros & Dr. Thomas Brown

2017     Richard Guy

2016     Dr. Hude Quan & Dr. Serdar Yilmaz

2015     Dr. Chan Wirasinghe

2014     Om Malik

2013     Sid and Bronia Cyngiser

 

Hadassah Ksienski Distinguished Service Award (offered until 2015)

2015      Carolina Dalgleish

2014      N/A

2013      Umashanie Reddy

2012      Bob Khan

2011      Tina Merali

2010      Genevieve Balogun

2009      Peter Wong, Q.C.

 

Distinguished Professional Award (offered until 2012)

2012       Dr. Bejoy Thomas

2011       Dr. Chirag Shah

2010       Dr. Wael Badowy

2009       Dr.Tadeusz Dabrowski

2008       Dr. Alykhan M. Nanji

2007       Dr. Thaddeus Demong

2006       Margaret Styczynska & Sinisa Sonny Tomic

2005       Daniel Lai, PhD

2004       Hetty Roessingh, PhD

2003       Hans Vogel, PhD & Gamil Tadros,PhD

2002       Wilhelmus (Duffie) VanBalkom, PhD

2001       Taj Jadavji, PhD & Max Coppes, PhD

2000       Elaine Chan

1999       Hans van der Sande, PhD

1998       Henk E.D.J. ter Keurs, PhD

1997       Magdalena Amnestica

 

Organizational Diversity Award

2018     Trico Homes

2017     Genesis Centre

2016     Calgary United Soccer Association

2015     Rogers

2014     Cargill Meat Solutions High River

2013     Agrium

2012     N/A

2011     OMNI Television (Alberta)

2009     Bow Valley College

2008     GlobalFest (Government or Non-Profit Category)

2008     Haworth Ltd. (Business Category)

2007     Calgary Public Library

2006     Boys & Girls Club of Calgary

2005     Calgary Health Region

2004     Village Square Leisure Centre

2003     Calgary Public Library

2002     Calgary Police Service

2001     The Westin Calgary

2000     Cyberwave Technologies Inc.

1999     Shell Canada Limited

1998     Standen’s Limited

 

Science, Technology, Engineering and Math

2018     Dr. Gopal Achari

2017     Dr. Wael Badawy

2016     Dr. Janaka Ruwanpura

 

 

Youth Scholarships

2018    Jenny Liao, Kevin Lin, Kirsty McGowan, Mehul Gupta, Ruth Legese

2017    Ayush Ghosh, Janica Altea L. Echavez, Jeremy Fan, Nicole Mfoafo-M’Carthy, Zeel Patel

2016    Andrew Min, Dan Yang (Lucy) Ni, Moiz Hafeez, Sophie Zhao,  Varun Kundra

2015    Mahtab Dhaliwal, Nilufer Hasanova, Syeda Kinza Rizvi, Vidhya Bavalana, Ziad Paracha

2014    Sarthak Sinha, Sujay Nagaraj, Simei (Amy) Li, Chuyang (Aaron) Lin, Jiani Deng

2013 Amrita Bhattacharje, Angelica Lai, Hassan Riaz, Henry Siu, Mariam Amwara

2012 Janriu (Peter) Liu, Silvana Echeverri, Michael Deng, Julia Qin, Vasanth  Ranganathan

2011 Koray Demirbag, Meng Zhao, Naanak Sodhi, Patti Wang, Sergiu Lucut

2010 Annie Zheng, Shayna Ding, Malithi Fernando, Daria Tilimpea, Jethro Cheung

2009 Ana Angela Lopez Quiroz, Bani Turkmani, Di Mo, Fariha Ahmed, Valez Lumi

2008 Simon Atem, Hin Man (Ivy) Cheung, Zoe Beatrice Cheung, Sana Tariq,  Jane Wu

2007 Alice Chen, Nyail Majock, Eva Ouyang, Joseph Lagasca, Carrol Zhou

2006 Alexsander Dshurkov, Elva Fan, Mahesh Hariharan, John Reuben Lagasca, Lina Roa

2005 Karen Hyo Min Kang, Shuyang Li, Hong Lu, Sherry Qin, Xiao Wang

2004 Abednego Deng, Yao Li, Vinh Luu, Salil Pradham, Celine Zeng

2003 Natalia Beloukhina, Olga Konwisorz, Jan Owoc, Crystal Rego, Jeremy Torio

2002 Genesis Juat, Eisha Alemao, David Lee, Steven Cheng, Pascal Yu

2001 Dominika Boczula, Shirley Ngo Suet Ho, Jung-Mee Hwang, Danijel Margetic, Sheila Muy Lee Ung

2000 Susan Doan, Nilou Davoudi, Samir Pradhan, Stephen Kung, Casy Wang

1999 Newman Yu Ting Lin, Aly Kassam-Remtulla, Alisa Palic, Wei-ting Chen, Omar Tahmisicic

1998    Anthony Xung Chim, Huong Ly, Luke Glovacki